Leczenie uzależnień w Katowicach – daje szansę na wyleczenie?

Leczenie uzależnień w Katowicach – daje szansę na wyleczenie?

Alkoholizm, narkomania, lekomania, hazard czy nałogowe granie w gry wideo mają jedną cechę wspólną: wszystkie są uzależnieniami. Choć dotyczą rożnych obszarów, rozwijają się w podobny sposób. Wszystkie są chorobą postępującą, która nieleczona możne mieć poważne konsekwencje w postaci wykluczenia społecznego, problemów z codziennym funkcjonowaniem, depresji, myśli samobójczych, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia. Najlepszym sposobem, by poradzić sobie z uzależnieniem, jest terapia.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to stan zaburzenia nie tylko zdrowia psychicznego, ale i fizycznego. Osoba uzależniona początkowo sięga po określoną substancję psychoaktywną czy oddaje się pewnemu zajęciu, żeby poradzić sobie ze stresem, zmęczeniem czy brakiem bodźców. Szybko rozwija się jednak uzależnienie fizyczne: brak czynnika pobudzającego skutkuje rozdrażnieniem, bezsennością, drżeniem mięśni, bólem.
Chory traci kontrolę nad sobą, kiedy ma do czynienia czy substancją czy czynnością, od której jest uzależniony. Nawet jeśli zauważa ich destrukcyjny wpływ na swoje życie i zdrowie, nie potrafi samodzielnie uporać się z tą sytuacją. Najczęściej uzależniają alkohol, narkotyki, hazard, pornografia, gry komputerowe, ale czynnikiem wyniszczającym mogą być nawet praca czy nadmierna dbałość o tężyznę fizyczną.

Czy z uzależnienia można się wyleczyć?

Samodzielne wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli chodzi o jednoczesne uzależnienie psychiczne i fizyczne, np. od narkotyków. Próbując zerwać z nałogiem, chory zaczyna czuć się rozdrażniony i w końcu, aby się uspokoić, wraca do uzależnienia. Wyjście z błędnego koła jest możliwe jedynie przy wsparciu z zewnątrz – dlatego warto zapisać się na terapię wspomagającą.
Leczenie uzależnień przebiega wieloetapowo i wymaga ścisłej współpracy z lekarzem i terapeutą. W przypadku substancji psychoaktywnych konieczny jest detoks pod kontrolą specjalistów. Każdy uzależniony powinien też przejść przez terapię, podczas której nauczy się szybko zauważać niebezpieczeństwo powrotu do nałogu i dowie się, jak reagować, by utrzymać kontrolę nad swoim zachowaniem. Leczenie uzależnień polega na wzmocnieniu motywacji wewnętrznej i zmiany nawyków, by pacjent po skończonej terapii potrafił funkcjonować bez używek.

Gdzie znaleźć skuteczną terapię uzależnień w Katowicach?

Walcząc z uzależnieniem, należy jak najszybciej poszukać pomocy specjalisty. Jeśli uzależniony jest ktoś z bliskich, warto zaproponować mu pomoc w poszukaniu lekarza czy terapeuty.
W Katowicach działają specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień. Na miejscu chory może liczyć na kompleksowe wsparcie. Pod kontrolę lekarza przeprowadzane jest oczyszczanie organizmu z substancji psychoaktywnej. Prowadzona jest również terapia niezbędna do odzyskania kontroli nad życiem.
Renomowany ośrodek leczenia uzależnień w Katowicach to szansa na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie dla każdego, kto walczy z uzależnieniem. Wystarczą chęć współpracy z terapeutą oraz duże pokłady silnej woli.