Czym powinien wyróżniać się kubek do yerba mate?

Czym powinien wyróżniać się kubek do yerba mate?

Yerba mate, czyli ziele ostrokrzewu paragwajskiego, to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i uprawiana tam na szeroką skalę. Ze względu na wyjątkowe właściwości, napar z suszonych liści jest ceniony na całym świecie. Mate zawiera kofeinę, która pobudza w stopniu podobnym do kawy. Można odnaleźć w niej również wiele potrzebnych organizmowi pierwiastków i składników, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Osoby planujące rozpocząć swoją przygodę ze spożywaniem takiego naparu, powinny wiedzieć, że przydadzą im się do tego odpowiednie akcesoria. W co należy się zaopatrzyć?

Co jest potrzebne do picia yerba mate?

Aby przyrządzić napar z mate, należy zalać wodą dość dużą ilość drobnego suszu. Gotowy napój spożywa się przez specjalną rurkę. Ze względu na drobne liście, pył i niewielkie gałązki, musi być ona wyposażona w filtrujące sitko. Specjalna rurka do yerba mate nosi nazwę bombilla. Umieszczona w naczynku z naparem umożliwi jego wygodne spożywanie. Aby picie było jak najbardziej komfortowe i umożliwiało pełne cieszenie się z doświadczenia, warto wyposażyć się również w specjalny kubek do yerba mate. W tej kategorii odnaleźć można różnego rodzaju naczynka. Nazwa kubka przeznaczonego do picia mate to matero. Mogą one być wykonane z różnych tworzyw i posiadać wiele kształtów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rodzaje i właściwości matero

Naczynka do yerby powinny przede wszystkim posiadać grube ścianki, które ochronią dłonie przed oparzeniem. Istotny jest również ich kształt. Powinny być bowiem szerokie w dolnej części i zwężające się ku górze. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie dużej ilości suszu wewnątrz i stabilne utrzymanie bombilli. Tradycyjne matero, w zależności od kraju pochodzenia, wytwarzane są ze specjalnie spreparowanej tykwy lub drewna Palo Santo. Oprócz nich odnaleźć można również całą gamę różnorodnych naczynek glinianych, kamionkowych i ceramicznych. Ich pojemność waha się zwykle od ok. 180 do 350 ml. Można znaleźć też specjalne matero o innej pojemności. Zainteresowani napotkać mogą między innymi specjalne naczynka, które dopasują się do otworu na napój w samochodzie. Niektóre naczynia do picia yerba mate dostosowane są również do rodzaju używanego suszu. Wyjątkowo pylasta mate z Brazylii wymaga wykorzystania bombilli o szczególnie szerokim sitku. Aby jej umieszczenie w kubku było możliwe, wykorzystuje się tutaj specjalne matero z szerokim kołnierzem w górnej części. Odnalezienie odpowiedniej propozycji w bogatej ofercie różnorodnych naczyń nie powinno sprawić problemów.