Czym są szczotki uszczelniające?

Czym są szczotki uszczelniające?

 

Szczotki uszczelniające znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju tradycyjnie otwieranych drzwiach jako forma zabezpieczenia przed co najmniej kilkoma czynnikami. Co do zasady stosuje się je w drzwiach wejściowych do budynków (mieszkalnych lub użytkowych), choć nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je również przy drzwiach wewnętrznych.

Jak działa szczotka uszczelniająca?

Ten osprzęt jest przytwierdzany do dolnej części drzwi (najczęściej za pomocą paska kleju) i zapewnia ochronę przed insektami, chłodem czy różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Świetnie sprawdzają się między innymi w pomieszczeniach, do których wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz. Dzięki szczotkom uszczelniającym zapewniamy znacznie mniejszą utratę ciepła z wewnątrz, a także chronimy wnętrze przed nanoszeniem dużych ilości piasku, żwiru, liści i innych zanieczyszczeń, które mogą być przenoszone na obuwiu.

Odpowiednie dopasowanie kluczem do sukcesu

Wybierając szczotkę uszczelniającą do drzwi, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Zdarza się, że szczotki są wykonane z niskiej jakości włosia, które nie zapewnia optymalnej ochrony. Wart również mieć na względzie, że produkt dotyka podłogi, dlatego jeśli ma być zamontowany w pomieszczeniu, gdzie powierzchnia płaska jest delikatna i mało odporna na zarysowania – konieczne jest albo dobranie możliwie jak najdelikatniejszej szczotki płaskiej, albo nakrycia podłogi przy drzwiach.

Konieczne jest także dopasowanie odpowiedniej długości szczotki: zbyt długa po prostu się nie zmieści, a za krótka nie zapewni optymalnego funkcjonowania i bezpieczeństwa.

Zastosowanie szczotek uszczelniających

Oprócz najbardziej oczywistego zastosowania w drzwiach wejściowych, ten wyrób można stosować również w kilku innych celach. Można również zastosować je przy bramach (wjazdowych, garażowych), ogrodzeniach czy przy rampach oraz w formie uszczelnienia szaf serwerowych. W tym ostatnim przypadku bardzo istotnym jest, by do elektroniki nie dostał się nadmiar kurzu, który mógłby doprowadzić do przegrzania i awarii. Szczotki uszczelniające zamontowane przy drzwiach szafowych zapewniają znacznie lepsze bezpieczeństwo dla systemu oraz serwera.

Bez względu na zastosowanie, bardzo istotnym jest dobranie szczotki wysokiej jakości, a także sprawdzenie jakości warstwy kleju. W niektórych przypadkach może bowiem okazać się, że nie jest on dobrej jakości i zachodzi potrzeba wymiany we własnym zakresie dla zapewnienia maksymalnej szczelności wybranej przestrzeni.