Kiedy przydaje się giętarka?

Kiedy przydaje się giętarka?

Należy mieć świadomość, że obróbka metali należy do bardzo zróżnicowanych segmentów przemysłu. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że oferta giętarek jest tak szeroka. W jakich pracach można wykorzystać wspomniany produkt?

Jakie możemy wyróżnić rodzaje giętarek?

Warto wiedzieć, że omawiane giętarki można skategoryzować na bardzo dużo sposobów. Zdecydowanie najważniejszy jest jednak podział produktu ze względu na typ obrabianych materiałów. Można zatem podzielić giętarki na urządzenia do obróbki blach, prętów, profili czy rur.

Giętarka do rur i profili

Jest to rodzaj giętarek służących do bardzo sprawnego ucinania, zaginania czy wyginania rur cienkościennych i grubościennych czy profili metalowych. Ponadto wspomniany rodzaj giętarek można jeszcze podzielić na beztrzpieniowe i trzpieniowe. Z kolei giętarki do rur można jeszcze podzielić na dźwigniowe, kuszowe, a także dźwigniowe stołowe.

Giętarki beztrzpieniowe

Należy zdawać sobie sprawę, że działanie giętarek beztrzpieniowych polega w największym możliwym uproszczeniu na nawijaniu rury lub profilu na matrycę.Świetnie zdadzą także egzamin w przypadku znacznie prostszej obróbki profili i rur. Mogą być także bez żadnego problemu wykorzystane nie tylko i wyłącznie w pojedynczych prac, ale również powtarzalnych gięć detali przestrzennych.

Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że wspomniane giętarki beztrzpieniowe pozwalają uzyskać świetne jakościowo gięcia z małymi przewężeniami, gdzie stopień spłaszczenia będzie uzależniony od tego, jak grube są ścianki materiału.

Giętarki trzpieniowe

Giętarki trzpieniowe są z kolei profesjonalnymi urządzeniami, które zostały przez producenta wyposażone w trzpień. Jego zadaniem jest nie tylko i wyłącznie wypełnienie rur albo profili, ale również umożliwienie uzyskiwania bardzo ciasnych wygięć. Produkt rekomendowany jest przede wszystkim do obróbki cienkokształtnych rur.Warto zaznaczyć, że urządzenia charakteryzują się bardzo szerokimi możliwościami gięcia, a także ogromną żywotnością i wytrzymałością.

Giętarki segmentowe

Rekomendowane są w przypadku zdecydowanie bardziej wymagających oraz skomplikowanych prac remontowych. Warto wiedzieć, że są to nie tylko stacjonarne, ale również ciężkie urządzenia gwarantujące znacznie szersze możliwości jeżeli chodzi o obróbkę blachy.

Godny uwagi jest również fakt, że omawiane giętarki segmentowe są urządzeniami pół, a także w pełni automatycznymi z napędem elektrycznym. Należy mieć świadomość, że produkt może bez żadnego problemu obrobić blachy o długości przekraczającej 4 metry i grubości wynoszącej ponad 2,5 mm.