Wypełnienia tymczasowe

Wypełnienia tymczasowe

Proces leczenia stomatologicznego składa się często z wielu etapów. Osiągnięcie sukcesu możliwe jest tylko w przypadku przejścia przez poszczególne etapy zgodnie z zasadami sztuki. Dobrze przygotowany lekarz stomatolog jest zaopatrzony we wszystkie środki, które będą potrzebne w procesie nawet najbardziej skomplikowanego leczenia. Należy mieć jednak świadomość, iż w przypadku niektórych procesów trzeba odczekać pewien czas, by środki farmakologiczne mogły zadziałać. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku infekcji. Środki farmakologiczne muszą mieć jednak odpowiednie warunki by zaczęły działać. Nie można jednak umieścić środków farmakologicznych, takich jak antybiotyki, w otwartej i niezabezpieczonej przestrzeni. Nie stosuje się w tej sytuacji jednak klasycznego, stałego wypełnienia.

W takiej sytuacji stosuje się wypełnienia tymczasowe. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, iż szczelnie wypełniają ubytek i zabezpieczają umieszczone środki. Co istotne – są one bardziej kruche niż stałe wypełnienie, dzięki czemu jego usunięcie nie stanowi żadnego problemu. Usunięcie stałego wypełnienia mogłoby być dużo trudniejsze, mogłoby również dojść do uszkodzenia zdrowej struktury zęba. Tymczasowe wypełnienie usuwa się bardzo sprawnie, nie ryzykując uszkodzenia zęba.

W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie wypełnienie tymczasowe? Przede wszystkim podczas leczenia kanałowego, zabezpieczając otwarte kanały zębowe pomiędzy poszczególnymi etapami, jak również podczas przygotowań do założenia korony. Wypełnienia tymczasowe stosowane są również do wypełnień ubytków próchniczych. Pozwala to ograniczyć ekspansję zmian próchniczych, minimalizując ryzyko pojawienia się dodatkowych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *