Czy leczenie dziąseł to proces długotrwały?

Leczenie dziąseł jest niezwykle ważne, ponieważ choroby przyzębia często są głównym powodem utraty zębów. Warto dodać, że przyczynia się to również do wypadania zębów zdrowych, ponieważ aparat utrzymujący ząb w kości jest systematycznie niszczony.

Profilaktyka chorób dziąseł
Warto dodać, że w przypadku zaawansowanego stadium choroby leczenie jest bardzo ciężkie i skomplikowane. Dlatego należy prowadzić profilaktykę, a proces leczenia zacząć jak najwcześniej. Na uwadze trzeba mieć fakt, że parodontoza nawet przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej całkowity brak. Płytka nazębna, która nie jest regularnie usuwana po pewnym czasie przekształca się w kamień nazębny, który jest twardy i niezwykle ciężki do usunięcia. Jednak mycie zębów to nie wszystko, ponieważ bardzo ważną rolę odgrywa także czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej. Pielęgnacja dziąseł także jest bardzo ważna, dlatego warto zadbać o nitkowanie i płukanie w czasie porannej toalety. Duże znaczenie ma również dieta oraz styl życia. Jeżeli jedzenie ma mało witamin oraz minerałów to zachowanie zdrowych zębów i dziąseł będzie ciężkim zadaniem. Niektóre leki również mogą powodować zapalenie dziąseł. Należą do nich między innymi leki nefrologiczne, które przyczyniają się do wysuszenia jamy ustnej. To sprawia, że urazy dziąseł zdarzają się stosunkowo często. W przypadku niewłaściwie dopasowanego aparatu ortodontycznego lub protezy również może pojawić się zapalenie dziąseł.

Leczenie parodontozy
Osoby, które intensywnie szczotkują zęby również mogą mieć problem z dziąsłami. W sytuacji, kiedy zapalenie dziąseł jest w początkowym stadium można próbować jeszcze zmienić pastę na taką, która ma właściwości pielęgnacyjne dziąseł. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup nici dentystycznej oraz dobrego płynu do płukania jamy ustnej. Jeżeli występuje ostry stan zapalny to lekarz może przepisać antybiotyk. Należy jednak mieć na uwadze, że w czasie leczenia trzeba regularnie kontrolować stan zębów oraz dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, a nitkowanie i płukanie należy wykonywać minimum raz dziennie. Ważne jest także zrezygnowanie ze wszystkich używek, ponieważ negatywnie oddziałują na szkliwo. Są to między innymi alkohol, papierosy, czerwone wino. Czasami mogą pomóc leki, które zwiększają odporność. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku zapalenia zębów, które wynika z choroby. Jeżeli zapalenie dziąseł nie będzie leczone to może powstać przerost dziąseł, który musi być usunięty chirurgicznie.