Czy szatki do chrztu kupują rodzice czy chrzestni?

Czy szatki do chrztu kupują rodzice czy chrzestni?

Szatka jest obowiązkowym elementem, który zawsze towarzyszy chrzczonemu dziecku. Jest to symbol czystości oraz przyjęcia jednego z najważniejszych sakramentów jaki jest Chrzest Święty. Wielu rodziców chce, by szatka była również pamiątką tego wyjątkowego wydarzenia i stara się kupić model wyjątkowy i oryginalny. I tu pojawia się pytanie, kto powinien kupować szatki do chrztu: rodzice czy chrzestni? Jaka jest tradycja? Jak to wychodzi w praktyce? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Kto powinien kupić szatkę?
Tradycja pokazuje, iż bardzo często szatkę do chrztu kupują rodzice chrzestni. Ich rola w tym wydarzeniu jest wiec ogromna, gdyż to oni w pewnym sensie także przygotowują malucha do Sakramentu Świętego. W większości przypadków rodzice chrzestni są bardzo dumni z tego, iż przypadł im tak ogromny zaszczyt i starają się sprostać wyzwaniu i odpowiednio wyposażyć swojego chrześniaka na ten dzień. Dlatego wspólnie z rodzicami wybierają nie tylko szatki do chrztu, ale i również ubranie oraz wszelkie dodatki, w których zaprezentuje się maluch.

Gdzie kupić taką szatkę?
Rodzice chrzestni bardzo często konsultują swój zakup z rodzicami chrzczonego dziecka. Chcą bowiem idealnie trafić w ich gust oraz sprawić, by mieli oni z tego wydarzenia piękną pamiątkę. Dlatego też warto rozejrzeć się za szafkami w sklepach stacjonarnych i internetowych, które tworzą taki asortyment na specjalne zamówienie klienta. Wówczas zamawiający samodzielnie wybiera materiał, z którego szatka ma być wykonana, jaki ma mieć rozmiar, kształt, co ma się na niej znajdować. Niezwykle modne obecnie są szatki personalizowane. Można na nich wydrukować lub wyhaftować imię dziecka, datę Chrztu Świętego, imiona rodziców chrzestnych, a nawet zdjęcie maleństwa. Ponadto, warto wybrać model niestandardowy, który będzie oryginalny, unikatowy i niezwykle ciekawy.

Jak widać z powyższego, najlepiej jest powierzyć zadanie zakupu szatki do chrztu rodzicom chrzestnym, gdyż rodzice dziecka i tak mają sporo na głowie w związku z organizacją tego wydarzenia. Rodzice chrzestni świetnie wykonują swoje obowiązki i na pewno doskonale wybiorą idealną szatkę dla maleństwa. Tym bardziej, że propozycji w sklepach jest naprawdę sporo. Warto jednak postawić na model wyjątkowy, który nie tylko będzie pięknie prezentował się przy dziecku, ale również będzie stanowił idealną pamiątkę dla maleństwa na wiele lat. Warto jednak pamiętać, by zamówić szatkę odpowiednio wcześniej, gdyż na jej wykonanie trzeba czasem czekać nawet i kilka dni.