Jakie przyprawy indyjskie warto mieć w swojej kuchni?

Jakie przyprawy indyjskie warto mieć w swojej kuchni?

Hinduskie jedzenie znane i cenione jest na całym świecie, głównie z powodu słynnego, bardzo wyrazistego smaku, lecz również niezwykle bogatego aromatu. Jak łatwo zauważyć podczas zamawiania go w restauracji, posiada atrakcyjny, niespotykany w tradycyjnej europejskiej kuchni kolor. Wszystkie te cechy są wynikiem stosowania charakterystycznych dla tej kuchni indyjskich przypraw. Czym się charakteryzują poszczególne z nich i które warto mieć w swojej kuchni?

Najpopularniejsze przyprawy indyjskie

Przyprawy indyjskie, choć wydają się bardzo egzotyczne, powinny być również obecne w polskiej kuchni. Ich liczne zalety oraz korzyści kulinarno-zdrowotne sprawiają, że zwyczajnie nie sposób się bez nich obejść. Jakie są zatem indyjskie przyprawy, które warto mieć? Z całą pewnością zalicza się do nich:

– kurkuma — jej charakterystyczny żółty kolor to substancja, która jest niezwykle skuteczna w walce z chorobami płuc, nowotworów, a nawet mózgu. Przyprawa ta posiada także działanie przeciwzapalne. Do czego można ją dodawać? Świetnie sprawdzi się w zupach, sosach, a nawet różnego rodzaju koktajlach,

– cynamon — choć jest stosowany przede wszystkim do słodkich dań, takich jak ciasta i różnego rodzaju desery, to jednak jego właściwościom jest skuteczne obniżanie poziomu cukru, a także cholesterolu we krwi,

– imbir — ma rewelacyjne właściwości prozdrowotne. Świetnie radzi sobie z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, a także zauważalnie wzmacnia odporność. Posiada również silne działanie przeciwbólowe, dlatego też często wykorzystywany jest podczas migren, a nawet bólów miesiączkowych,

– goździk — znany jest przede wszystkim z działania znieczulającego oraz odświeżającego. Bardzo dobrze radzi sobie z bólem gardła, a także jest w stanie odświeżyć oddech.

A może gotowa mieszanka?

Jak zatem widać po powyższym opisie, lista indyjskich przypraw, które powinny znaleźć się w polskiej kuchni, jest naprawdę szeroka. Samo ich posiadanie to jednak nie wszystko, ponieważ potrzebna jest również umiejętność odpowiedniego ich dodawania, oczywiście we właściwej proporcji. Dla kogoś, kto nie jest jeszcze w tym zakresie zbyt pewny siebie, przygotowane zostały specjalne gotowe mieszanki ziół. Które z nich warto mieć?
Do tych mieszanek przypraw indyjskich, które warto mieć w kuchni, zaliczyć można przede wszystkim mieszankę curry. Jej podstawą jest kurkuma, lecz oprócz niej w dużej ilości występuje tu również imbir, chili, czosnek, cynamon, pieprz kminek i kardamon. Jest więc mieszanka bardzo kompleksowa i uniwersalna.